Anime – A japán nők hiperszexualizációja

Az ázsiai nőket körbelengi egyfajta egzotikus fetisizálás, amelyről azt gondolhatnánk, akár imponáló is lehet számukra. Az anime műsorok exportjával azonban döbbenetesen más kép rajzolódik ki Amerikában.

Gésák (Kép: Ryutaro Tsukata/Pexels)

Japánban különösen érdekes a nők sztereotipizálásának alakulása. Amíg a történelem során a gésák művészi kiválóságukkal és eleganciájukkal hódították meg a férfiakat és egyben a hagyományos, patriarchális társadalmi elvárásokat is tükrözték, addig manapság az anime világában megjelenő női karakterek sokszor túlzottan idealizált képet közvetítenek az ázsiai nőkről.

Anime

Maga a kifejezés az „animation” angol szóból ered és a japán rajzfilmek összefoglaló nevét értjük rajta. Az anime sokszor épül a jellegzetes ábrázolási móddal rendelkező manga (japán képregény) műfajára, amely jelenleg a legnépszerűbb írásos média a szigetországban.

(Kép: animedrive)

Az anime világszerte népszerű, ugyanakkor nem mentes a kritikától, különösen ami a női karakterábrázolást illeti. Azáltal, hogy erősen hangsúlyozzák a női szereplők megjelenését, igéző ámde kislányos arcvonásokkal, idealizált testalkattal, nemcsak a nézők későbbi elvárásait formálják, de hozzájárulhatnak a nemi szerepekről alkotott torz kép kialakításához.

Kulturális háttér

A rajzfilmgyártás, mint iparág jelentős kulturális és gazdasági szerepet tölt be Japánban. Az anime műfaj mélyen beágyazódott az anyaország kultúrájába, mivel évtizedek óta jelen van a művészeti életben és a médiában, továbbá szívesen ötvözi a hagyományos japán motívumokat különböző kortárs témákkal.

A kormány és maga a társadalom is egyetért abban, hogy elismerésre méltó az anime kulturális exportértéke, amely erősen hozzájárul a nemzetközi imázs kialakításához és fenntartásához.

Csakhogy ami a felhasználóknak szórakozást hozott, az a japán nők számára szexista sztereotípiát vont maga után.

Pokémon, anime a 90-es évekből (Kép: gqmagazine.fr)

Japán-amerikaiként nőttem fel, és nem egészen értettem a különbséget a Ghibli Studio filmjei és a Disney Channel rajzfilmjei között, amelyeket megnéztem – csak azt, hogy az egyik japán, a másik angol nyelvű” –, meséli egy amerikai japán nő az anime kapcsán megélt tapasztalatait a Kalifornia Egyetem New University campusának oldalán.

Elmondása szerint,

„Tagadhatatlan, hogy az anime pozitív hatást gyakorolt ​​a japán kultúra ünneplésére és elfogadásának változatosabbá tételére a nyugati világban,

azonban – teszi hozzá – az anime utazása az Egyesült Államokba egy olyan kultúrát és viselkedést is áthozott, amely Japánban nagyon régóta létezik: a japán nők és fiatal lányok hiperszexualizálását.”

Japán export Amerikába

(Kép: Danne/Pexels)

Az anime, műfaját tekintve igen összetett. Léteznek gyermekeknek szóló rajzfilmek, kimondottan fiúkat megcélzó alkotások és külön lányoknak szóló művészeti ágazatok. Ezek a történetek nem ritkán mély érzelmi kérdéseket vetnek fel, emiatt nemcsak szórakoztatóak, hanem elgondolkodtatóak.

Az anime műsorok korai szakaszából származó rajzfilmek, mint a Pokémon vagy a Naruto elsöprő sikert arattak a tengerentúlon és hatalmas rajongótáborra tettek szert. Az olyan streamingszolgáltatók, mint a Netflix készséggel sugároznak hasonló anime rajzfilmeket, hogy eleget tegyenek a megnövekedett felhasználói igényeknek.

 „Mindazonáltal fontos megérteni, hogy a történetmesélés milyen hatalmat és befolyást gyakorol mások megítélésében.”

Ha nagyon belemélyedünk, találunk ugyanis korhatáros besorolású animéket is, amelyek széles spektrumon mozognak.

(Kép: logout)

A humorban gazdag erotikus jelenetektől elkezdve (eccsi), a csápos szörnyekkel való közösülésen át, a vad pornografikus szexjelenetekig láthatunk bármit, ami nem éppen rajzfilmbe illő, beleértve kislányok szexuális helyzetben történő ábrázolását (lolicon) vagy szadista elemeket, bántalmazást vagy akár halálokozást (hentai) is.

Mindezek után értető, ahogy a témában érintett japán hölgy nyilatkozik,

„Mialatt a gyerekek fiatal korukban erényeket és életleckéket tanulnak a rajzfilmekből, sokan megtanulhatják, hogy az ázsiai nőket szexuális tárgyként kezeljék az általuk nézett animékből.”

„Fontos, hogy meghallgassuk azok hangját, akik jelenleg átélik, vagy már megtapasztalták a biztonság elvesztését mások szórakozásának rovására.”

Ok és következmény

Az Egyesült Államokban az ázsiai nők szexualizálása nem új keletű dolog, egészen az 1800-as évekig nyúlik vissza. Az ázsiai háborúk után kialakult egy irányzat, amelyben az amerikai filmek szisztematikusan úgy mutatták be az ázsiai nőket, mint akik szelídek, érzékiek és a maguk ártatlan módján rajonganak az amerikai férfiakért.

„Az ázsiai nőket az amerikai férfiak mindig is szexuális tárgynak tekintették, és az anime tovább erősítette ezt a sztereotípiát.”

Mindezek napjainkban szignifikáns kockázatot jelentenek a társadalom nőtagjaira, akik sok esetben ezek miatt válnak szexuális zaklatás áldozataivá, csak úgy, mint 2021-ben az a hat ázsia nő, akiket egy masszázsszalonban lőtt le egy fegyveres Atlantában.

(Kép: Cottonbro Studio/Pexels)

Társadalmi edukáció

Számos kezdeményezést láthatunk az anime alkotások között, amelyek igyekeznek túlmutatni az előítéleteken és hitelesebb női karaktereket vonultatnak fel az epizódjaikban. Habár ezek még gyerekcipőben járnak, fontos hírvivői annak az eszmének, amely megőrzi a nők identitását, testi épségét és támogatja az önértékelésüket.

Ezen szupportív ábrázolások felelősségteljes és valósághű megközelítése hozzájárul a nemek közötti egyenlőség létrejöttéhez és hozzájárul ahhoz a társadalmi párbeszédhez, amely lebontja a régi előítéleteket.

Kiemelt kép: Detonator/Pixabay

Források: New University, thebodyoptimist, wikipedia

EZ IS ÉRDEKELHET