Az egészségünk megóvása és családunk biztonságának garantálása minden évszakban kiemelt fontosságú. A téli időszakban, különösen az iskolai szünetek és a téli sportok szezonja előtt, érdemes átvizsgálni a házi gyógyszereinket.
Mire figyeljünk?
- A gyógyszeres doboznak könnyen hozzáférhető, jól rendszerezett helyen kell lennie.
- Célszerű a gyógyszereket hatástani csoportok szerint rendezni, az eredeti csomagolásukban, használati útmutatóval együtt, hogy elkerüljük a téves alkalmazást.
- Fontos figyelembe venni a személyes gyógyszerérzékenységeket, a folyamatosan szedett gyógyszereket, valamint az étrend-kiegészítőket.
- Mielőtt bármilyen gyógyszert alkalmaznánk, mindig olvassuk el a használati utasítást, különösen a fontos tudnivalókat, mint a használat előtti figyelmeztetések, tárolási feltételek és eltarthatóság.
Legfontosabb készítmények a téli hónapokra
Láz- és fájdalomcsillapítók: A nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) közé tartozó készítmények csökkenthetik a lázat, fájdalmat, és gyulladást. A leggyakrabban használt hatóanyagok közé tartozik a paracetamol, ibuprofen, metamizol-nátrium és az acetilszalicilsav. Gyermekek számára paracetamol vagy ibuprofen szirup, illetve metamizol csepp is rendelkezésre áll vény nélkül. Terheseknek, asztmás betegeknek és véralvadási problémákkal küzdőknek a paracetamol alapú készítmények javasoltak.
Megfázás elleni készítmények: Ezek több hatóanyagot tartalmazó kombinált gyógyszerek, amelyek segítenek enyhíteni a megfázás és influenza tüneteit, mint a láz, fejfájás, torokfájás, orrdugulás és köhögés. Mivel sok készítmény érszűkítő hatású, a magas vérnyomásban szenvedőknek, használat előtt, előzetes gyógyszerészeti konzultáció szükséges.
Orrcseppek és orrspray-k: Az orrdugulás kezelésére xylometazolin, oxymetazolin és tramazolin hatóanyagok a leggyakrabban ajánlottak. Ezen kívül orröblítés vagy izotóniás, hipertóniás tengervizes sóoldatok is hasznosak lehetnek, gyermekek számára pedig az orrszívók alkalmazása is javasolt.
Torokfertőtlenítők: Cukorkák vagy spray-k formájában választhatunk torokfertőtlenítő készítményeket, ügyelve arra, hogy a választott termék mind felnőttek, mind gyermekek számára biztonságosan használható legyen.
Köhögéscsillapítók és köptetők: Száraz köhögés esetén köhögéscsillapítókra, míg hurutos köhögés esetén – amikor érezhetően valamilyen váladék van a torkunkon –, köptető hatóanyagok alkalmazására van szükség, hogy elősegítse a felhalmozódott váladék eltávolítását. Ez azért fontos, hogy a légutakban megrekedő váladék ne okozzon további gyulladást, fertőzést. Bőséges folyadékfogyasztás elősegíti a köhögés tüneteinek csökkenését és a váladék mihamarabbi távozását is.
Probiotikumok: A bélflóra védelme és helyreállítása érdekében probiotikumok alkalmazása javasolt, különösen antibiotikumkúra vagy emésztési problémák (például hasmenés, hányás) esetén. Tudományos tény, hogy az immunrendszerünk 80%-a a bélrendszerünkben található, így különösen fontos gondoskodnunk a bélflóra egészségéről.
Multivitaminok: Téli hónapokban a megfelelő vitaminbevitel rendkívül fontos, ezért érdemes gyógyszerészünkkel konzultálni a megfelelő multivitamin kiválasztása előtt. Ha többféle készítményt szedünk egyszerre, akkor pedig kifejezetten ajánlott ezeket összehangolni szakember segítségével, hogy a készítmények között ne alakuljanak ki nem várt kölcsönhatások, interakciók.
Ne feledjük
A gyógyszereket mindig hűvös, száraz, fénytől védett helyen, 25 °C alatti hőmérsékleten tároljuk, és gondoskodjunk arról, hogy azok gyermekek elől elzárva legyenek, a szavatossági idejüket pedig rendszeresen ellenőrizzük.
Lejárt szavatosságú készítményeket soha ne alkalmazzunk és semmiképp ne dobjuk a háztartási hulladékba. Ezeket a termékeket ingyenesen leadhatjuk a patikákban, hogy aztán biztonságos módon megsemmisítsék őket.
Kiemelt kép: Kaboompics.com/Pexels