Hogyan lehet felkészülni egy távkapcsolatra? Mit tehetünk, hogy megőrizzük az intimitást a kapcsolatunkban akkor, amikor ez az időszak beköszönt az életünkbe? Megélhető a szerelem távolról?
Konstans hiányállapot vagy lehetőség az egyéni fejlődésre? Rajtunk is múlik, hogyan éljük meg ezt a felmerülő nehézséget a kapcsolatunkban. Ebben a cikkben annak jártunk utána, miként őrizhetjük meg a földrajzi távolság ellenére a meghittségét és összetartozást.
1. A bizalom táplálása
Akit egyszer csalódás ért, annak bizony nem könnyű fenntartani a távkapcsolatba vetett hitet. Amikor a társunk több száz vagy akár több ezer kilométerre él tőlünk, a bizalmunk automatikusan megrendülhet. Nem tudjuk, pontosan hol van, mit csinál, kikkel találkozik és sokszor a legrosszabbat feltételezzük.
Teljesen normális, emberi reakció, hogy ilyenkor megnő bennünk a félelem az elhagyatástól vagy a megcsalástól; ugyanakkor a kétely, amely beférkőzik a gondolatainkba, legtöbbször csak az elménk játéka.
Egy erős bizalmi kötelék kiépítését az őszinte beszélgetések táplálják. A félelmek, aggodalmak és örömteli pillanatok megosztása mind hozzájárulnak az átláthatóbb kapcsolathoz. Ha azonban a személyes interakciók elmaradoznak vagy nem tisztázzuk a félreértéseket, az nagy valószínűséggel további nehézségekhez vezet. A bátorító szavak eloszlatják a kétségeket és megteremtik számunkra az érzelmi biztonságot.
2. Éld az életed
Gyakran érezhetjük magunkat magányosnak, amikor a párunk hosszabb ideje van távol tőlünk. Ha korábban együtt éltünk, akkor még nehezebb elfogadni, hogy megszűntek a mindennapi érintések, huncut összekacsintások, a közös étkezések vagy a támogató jelenlét.
Arra lehetünk figyelmesek, hogy gyakran érzelmileg és fizikailag is elszigetelődünk a környezetünktől, amely nem jelent megoldást, csak tovább erősíti a magányt. Ilyenkor a legjobb, ha megpróbáljuk élettel telíteni a mindennapokat. Válasszunk új hobbit, töltsünk több időt a természetben, járjunk társaságba, találjunk kreatív elfoglaltságot.
Legyen az a célkitűzésünk, hogy jobban odafigyelünk magunkra. Ez egy remek alkalom, hogy megtanuljuk az önállóságot és elégedettek legyünk a saját életünkkel akkor is, ha éppen egyedül vagyunk.
3. Hatékony kommunikáció
A távkapcsolatok kétségtelen velejárója, hogy okoseszközök segítségével kommunikálunk. Az üzenetváltások emiatt néha félresikerülhetnek, a telefonos és online beszélgetések pedig az eltérő életmód vagy időeltolódás miatt nehezítetté válhatnak.
A távkapcsolatban folytatott kommunikáció időt, energiát és türelmet igényel. Legyünk megértőek, ha a társunk nem elérhető vagy nem tud azonnal reagálni. Ne váljunk függővé a beszélgetésektől, egyidejűleg bevethetünk különböző praktikákat a csevegések színesítésére.
Tervezzünk közös programot videóhívás formájában; ilyenkor főzhetünk, sorozatot nézhetünk, online játékot játszhatunk vagy sétálhatunk együtt, egy időben, térben mégis különböző helyen. Ezek az apró megoldások lehetőséget adnak arra, hogy közös élményeket szerezzünk és elmélyítsük a kapcsolatot.
4. A találkozó megszervezése
Mindkettőnk számára lelkesítő, ha előre leegyeztetjük a dátumot, amikor újra találkozunk. A várakozás erősíti a kapcsolatunkba vetett bizalmat és fokozza a összekapcsolódásra való igényt, nem mellesleg pedig izgalommal tölt el.
Jegyezzük fel a naptárba a nagy eseményt. Ez néhány borúsabb napon, amikor kilátástalannak érezzük a helyzetet, bátorítólag hathat.
Amennyire lehet, előre tervezzük meg a viszontlátás körülményeit. Ügyeljünk arra, hogy kizárjuk a zavaró tényezőket és minőségi időt tudjunk együtt tölteni. Addig pedig használjuk a fantáziánkat és iktassunk be rendszeresen virtuális randevúkat és spontán üzeneteket, ezekkel feldobhatjuk egymás napját és erősíthetjük az érzelmi köteléket.
5. Tervezzük együtt a jövőt
Habár távol lenni a szerelmünktől alapvetően nem kellemes, a különélés nem zárja ki azt, hogy ne lenne közös jövőnk. Éppen ellenkezőleg. Tekintsünk a távkapcsolatra úgy, mint egy átmeneti időszakra, amelynek végeztével ismét együtt lehetünk.
Tartsunk ki a közös álmaink mellett és tűzzünk ki új célokat, ezek erősítik az elkötelezettséget és csökkentik a távolsággal járó bizonytalanságérzést.
A távkapcsolat sikeressége azon múlik, mennyire tudunk alkalmazkodni a kialakult helyzethez és fenntartani az érzelmi közelséget a kilométerek ellenére. Ha a szeretet erős és feltétel nélküli, a távolság nem lehet akadály. Tegyünk egyformán a kapcsolatért, így az átmeneti nehézségeket könnyebb lesz kezelni.
Miért számít?
Mint ahogy az összes kapcsolat, a távkapcsolat lángjának életben tartása is csak rajtunk múlik. Mivel a távolság miatt nehezített terepen mozgunk, kiemelten fontos a szervezettség és a kitartás. Meg kell tanulnunk együttműködni és megőrizni a kapcsolatunk stabilitását, ehhez pedig két magabiztos emberre van szükség, amelyből az egyik mi magunk vagyunk.
Itt a kínálkozó alkalom, hogy fejlődjünk a saját személyiségünkben. A kihívások olykor éppen arra tanítanak minket, hogy felismerjük, mennyi erő lakozik bennünk.
Kiemelt kép: RDNE Stock project/Pexels
Forrás: webloom