Az illóolajok használata évszázados múlttal rendelkezik. Kedvező hatásuk miatt már az ókorban is alkalmazták őket, akár sebek gyógyítására, akár relaxálásra.
Az illóolajok eredete
I.e. 3. évezredben az ókori egyiptomiak is alkalmaztak illóolajokat, elsősorban a gyógyászat, kozmetika és illatszergyártás területén, valamint a múmiák balzsamozásához, amely az istenekkel való kapcsolódást szimbolizálta.
I.e. 2000 körül Kínában előrehaladtak a felfedezésben és az illóolajokat olyan tevékenységekre használták, mint a masszázs, fürdés és inhalálás.
A középkor elején aztán visszaesett az érdeklődés irántuk, mivel boszorkánysággal társították, majd a reneszánsz idején újból felvirágzott a használata, amikor fertőzésgátló tulajdonságával a pestisjárvány ellen kínált megoldást.
Az aromaterápia története és egy véletlen baleset
René-Maurice Gattefossé francia vegyészmérnök csatlakozott a családi parfüm vállalkozáshoz és 1906-ban kiadta a Le guide pratique et formulaire du parfumeur moderne, (Gyakorlati útmutató és nyomtatvány a modern parfümőr számára) című könyvét, amely az illatokkal kapcsolatos tanulmányait tartalmazta, és ezzel megalapozta a családi vállalkozást.
Amikor az illatszerész egy francia tartományba utazott a parfümök egyik összetevője, a levendula miatt, elkeseredett az ott tapasztalt rossz munkakörülmények láttán és elhatározta, hogy segít fellendíteni a térséget és modernizálja a francia levendulatermesztést.
1910. július 25-én René-Maurice Gattefossé egy koncentrátumon dolgozott, amikor egy flaska forró esszencia ömlött a fejére és a kezére egyaránt. Emlékezett arra, hogy akik a levendulát termesztették, gyógyító hatást tulajdonítottak ennek a növénynek, így az égett bőrfelületet levendulaolajjal átitatott anyaggal kötözte be. A szer csodákat tett, hiszen nemcsak a gyógyulási folyamatot gyorsította, hanem az égés során keletkezett hegeket is eltüntette.
René-Maurice Gattefossé ezután elsőként használta az aromaterápia kifejezést és később felvirágoztatta a francia levendulaföldeket, nemzeti örökséget hagyva maga után.
Az aromaterápia során belélegezzük, vagy párologtatjuk az illóolajakat, amelyeknek kedvező hatása olajonként eltérő lehet, például:
nyugtató, lazító, gondolkodást serkentő, boldogító, az arc- és orrüregre tisztító hatásúak, csillapíthatják a fejfájást vagy megnyugtathatják a légzést.
Az illatok az orrunkban található szaglóhám receptorsejtjei segítségével jutnak el az agy szaglógumójába és elég csupán nyolc molekula ahhoz, hogy a szaglóérzék létrejöjjön.
Agyunk az illatokhoz jó és rossz emlékeket társít, amelyeket különböző érzelmekkel köt össze. Amikor olyan illóolajokat használunk, amelyek számunkra hasznosnak bizonyultak, akkor automatikusan jó illatként érzékeljük őket.
Lazítsunk
Üljünk be egy kád vízbe, és tegyünk bele néhány cseppet az illóolajunkból vagy szerezzünk be egy diffúzort és terítsük be a kedvenc illatunkkal a hálószobát és engedjük meg magunknak a pihenés örömét. Ha az ókorban is használták, biztosak lehetünk benne, hogy működik.
Források: magyarhírlap, illóolajok, foundation
Kiemelt kép: MART PRODUCTION/Pexels