Ismerjük fel a limfómát – Milyen tünetekkel járhat?

Pontosan húsz évvel ezelőtt, szeptember 15-én indult útjára a World Lymphoma Awareness Day, vagyis a Limfóma Világnap azért, hogy mára 52 országban tájékoztassa az embereket a rák e különösen gyakori formájáról.

Limfóma
Limfóma (kép: Anna Tarazevich/Pexels)

Mi az a limfóma?

A limfóma a nyirokrendszer fehérvérsejtjeiből (limfociták) kifejlődő rosszindulatú daganatos megbetegedés. A kóros szövetelváltozás során a fehérvérsejtek termelésében zavar lép fel, így gyorsan osztódó, rendellenes sejtek kezdenek el szaporodni. A betegség két nagy csoportra osztható; a Hodgkin-limfómára (HL) és a nem Hodgkin-limfómára (NHL), de emellett számos altípusa létezik.

Milyen tünetekkel jár?

Elsődleges panaszt a nyirokcsomók megnagyobbodása jelenthet, melyek nyomásra fájdalommentesek, és gyakran kísérheti a tüneteket láz, éjszakai izzadás, fogyás, fáradtság vagy viszketés. Abban az esetben, ha nem a nyirokcsomókban gyűlnek össze a kóros limfociták, hanem más szervekben, akkor az adott területre jellemző panasszal jár; a mellüreg esetén köhögéssel, a gyomor- és bélrendszerben emésztési zavarral. A szimptómák sok esetben megegyeznek más, kevésbé súlyos betegségek tüneteivel, ezért a kór sokáig felfedezetlenül lappanghat a szervezetben.

Mi okozza a betegséget?

A kiváltó okok közt a genetikai hajlam, a külső környezeti hatások, az immunrendszert károsító növényvédő szerek (peszticidek) és rovarirtók illetve egyéb vegyszerek tehetők felelőssé. A veleszületett- vagy szerzett immunhiányos állapotok és bizonyos autoimmun betegségek megnövekedett kockázati tényezőt jelentenek a betegség kialakulásában.

Az első lépés

Ha arra gyanakszunk, a köhögésünk több lehet, egy átlagos megfázásnál és a nyirokcsomóknál (elsősorban ágyék, nyak, hónalj) nem múló duzzanatra panaszkodunk, haladéktalanul keressük fel háziorvosunkat. A pontos diagnózis felállításához szükség lesz célzott szakvizsgálatokra, hogy ezekből a képalkotó eljárásokból (CT, ultrahang, MR), vérvételből és más szervekből történő mintavételből pontosan megállapítható legyen a kórmeghatározás.

A gyógyulás útján

A kezelés elsősorban kemoterápiával és sugárterápiával történik, ami kiegészülhet gyógyszeres kezeléssel (monoklonális antitestekkel), illetve többféle enzim- és fehérjegátló szerrel, egyes esetekben pedig őssejt-transzplantációval. A gyógyító eljárás nagyban függ a betegség felismerésének stádiumától, típusától, illetve, hogy újonnan kialakult, vagy ismételten jelentkező tünetről van szó.

A megelőzésről

A daganatos megbetegedések kiváltó okát az orvostudomány jelenlegi állása szerint nem lehet minden esetben egyértelműen kimutatni, gyakran több kiváltó ok együttes hatásának eredménye. A limfómát nehéz időben beazonosítani, azonban a nyirokcsomók tartós, fájdalmatlan megnagyobbodása segítségül szolgálhat a korai felismerésben. A kockázati tényezők ismeretével, szűrővizsgálatokkal és a megfelelő életmód megválasztásával a daganatos betegségek nagy hányada megelőzhető lehet.

Nem vagyunk egyedül

További információk: https://www.facebook.com/rakliga

Forrás: NEAK

Kiemelt kép: Pexels

EZ IS ÉRDEKELHET