A mai társadalomban elterjedt szokás, hogy a telefonunkat még az ágyba is magunkkal visszük. Hiába tudjuk, hogy nem tesz jót a szervezetünknek, mégsem tesszük le időben. Általános tévhit, vagy valóban árt az alvásnak?
Melatonin az éjszaka hormonja
A melatonint az agyunkban található tobozmirigy termeli, amely felelős az alvás és ébrenlét ciklikusságáért. Ezt a hormont, – ahogy Dr. Bódizs Róbert, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet kutatási igazgatóhelyettese kiemeli, – „szokás az alvás, a sötétség vagy éppen a fiatalság hormonjának nevezni”. Kutatásai azonban alátámasztották, hogy ezen állítások közül mindegyik pusztán részigazság.
Hogyan hat?
A melatonin csak meghatározott napszakban termelődik, tehát ha a szemre és ezáltal az agyra mesterséges sötétséggel hatnak, az nem generálja hosszútávon a hormon termelését. A melatonint az éjszaka során a látóidegkereszteződés feletti mag, a Suprachismatic nucleus – SCN – idézi elő, amely kulcsa a cirkadián ritmusunknak. A melatonin éppen ezért nem a sötétség a hormonja, hanem sokkal inkább az éjszakáé, köszönve ezt a napszakos ritmusért felelős biológiai óránknak.
Az időskori alvásproblémákra kiváló megoldást nyújtanak a szájon át bevehető melatonin tabletták, amelyek elősegítik az alvás-ébrenlét szabályozását. Bizonyított tény, hogy a melatonin antioxidáns hatással bír, jótékony az immunrendszerre és a szervezet regeneráló folyamataira, ugyanakkor célzott fiatalító hatással nem rendelkezik.
Elég a mobilozásból
A digitális készülékekből áradó kék fény károsan hat a retinánkra, ezért érdemes átgondolni a telefonhasználati szokásainkat. Mivel a túlzott képernyőhasználat hatással lehet a biológiai óránkra, lehetőség szerint legalább fél órával lefekvés előtt tegyük le a telefonunkat és a különböző LED kijelzős eszközöket és alakítsunk ki nyugalommal teli esti rutint. Szánjunk időt arra, hogy párologtassunk a kedvenc illóolajunkból, miközben egy jó könyvet olvasunk, így természetes módon hozzájárulunk a kikapcsolódáshoz és a nyugodt alváshoz.
Használjuk tudatosabban a mobilunkat, hogy megőrizzük az egészségünket.
Források: semmelweis, academic,
Kiemelt kép: Ron Lach/Pexels